Vancouver 2010

  14
GOLD
7
SILVER
5
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
CORI BARTEL Curling (Team Cheryl Bernard) Women’s – Lead Lanigan SILVER
VAUGHN CHIPEUR Figure Skating Men’s Singles Lloydminster 23rd
RYAN GETZLAF Hockey Men’s – Centre Regina GOLD
BEN HEBERT Curling (Team Kevin Martin) Men’s – Lead Regina GOLD
REGAN LAUSCHER Luge Women’s Singles Saskatoon 15th
LUCAS MAKOWSKY Speed Skating – Long Track Men’s 1,500m, 5,000m, Team Pursuit Regina 1,500m – 19th, 5,000m – 13th, Team Pursuit – GOLD
PATRICK MARLEAU Hockey Men’s – Centre Aneroid GOLD
BRENDEN MORROW Hockey Men’s – Forward Carlyle GOLD
LYNDON RUSH Bobsleigh Men’s Two-Man, Four-Man – Pilot Humboldt Two-Man – 15th, Four-Man – BRONZE
MEAGHAN SIMISTER Luge Women’s Singles Regina 25th
COLLEEN SOSTORICS Hockey Women’s – Defence Kennedy GOLD
HAYLEY WICKENHEISER Hockey Women’s – Centre Shaunavon GOLD

COACHES

Name Sport Hometown
MIKE BABCOCK Hockey – Men’s Saskatoon
DENNIS BALDERSTON Curling – Women’s Moose Jaw

SUPPORT STAFF

Name Sport Hometown
ROGER ARCHAMBAULT Mission Staff – Team Services Officer Prince Albert
MATT BROWN Mission Staff – Health and Science Team – Mental Performance Consultant
CHRIS DORNAN Mission Staff – Media Attaché Communications Saskatoon
CHRIS JUREWICZ Mission Staff – Media Attaché Communications Moose Jaw
KYLE MARR Mission Staff – Media Attaché Communications
REID MORRISON Bobsleigh & Skeleton – NSF Support Team – Team Leader Davidson
DR. DIANE SIMPSON Mission Staff – Health and Science Team – Physician Regina
MAX THOMPSON Nordic Combined – NSF Support Team – Team Leader Prince Albert
MAVIS WAHL Mission Staff – Health and Science Team – Massage Therapist Piapot

OFFICIALS

Name Sport Hometown
YVES BELANGER Speed Skating – Chief Starter Saskatoon
ANDREW BRISBIN Cross Country Ski – Forerunner Saskatoon
DAN BRISBIN Cross Country Ski – Competition Control Saskatoon
MORLEY BRUCE Cross Country Ski – Competition Control Saskatoon
MALCOLM CONLY Cross Country Ski – Clerk-of-the-Course Saskatoon
ARLEEN DAY Curling – Umpire Regina
MIKE MAKOWSKY Speed Skating – Assistant Starter Regina
KEN MCARTON Curling – Umpire Dilke
PAUL SCHWINGHAMMER Freestyle Skiing – Chief of Course Saskatoon
RICK SCHWINGHAMMER Freestyle Skiing – Chief of Competition Saskatoon
KATHRYN THEEDE Cross Country Ski – Competition Control Saskatoon
 
  10
GOLD
5
SILVER
4
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
COLETTE BOURGONJE Para nordic Women’s 3×2.5km Relay Open, 10km Sitting, 5km Sitting, 1km Sprint Sitting Porcupine Plain 3×2.5km Relay Open – 4th, 10km Sitting – SILVER, 5km Sitting – BRONZE, 1km Sprint Sitting – 10th
ANDREA BUNDON Para nordic Guided Courtney Knight Regina

COACHES

Name Sport Hometown
KASPAR WIRZ Para nordic Saskatoon

SUPPORT STAFF

Name Sport Hometown
CHRIS DORNAN Para nordic Support Team – Media Attaché Communications Saskatoon
KEVIN SPINK Para nordic Support Team – Mental Performance Consultant, Sport Science Team Saskatoon
DARREN STOLZ Mission Staff – Sr Coordinator Leader

OFFICIALS

Name Sport Hometown
KEN MCARTON Wheelchair curling – Umpire Dilke
KATHRYN THEEDE Cross-country ski – Competition Control Saskatoon
JEFF WHITING Cross-country ski – Spotter Saskatoon
%d bloggers like this: