Games Results/Schedule

  8
GOLD
6
SILVER
11
BRONZE
Event Local Beijing Time Sask Time Notes Watch
Opening Ceremonies Friday, March 4 at 19:30 Friday, March 4 at 05:30 Available in English, Described video and ASL CBC Sports
Closing Ceremonies Sunday, March 13 at 21:00 Sunday, March 13 at 07:00 Available in English, Described video and ASL CBC Sports

LISA DEJONG
Para snowboard

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Cross Qualification Round Sunday, March 6 at 11:00-13:00 Saturday, March 5 at 21:00-23:00 Fourth, 1:12.22
Advances to final
CBC Sports
Cross Finals Monday, March 7 at 11:30-14:30 Sunday March 6 at 21:30 to Monday, March 7 at 00:30 SILVER CBC Sports
Banked Slalom Finals Friday, March 11 at 11:00 Thursday, March 10 at 21:00 Sixth, 1:20.19 CBC Sports

BRITTANY HUDAK
Para Nordic

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Standing Biathlon 6-km Saturday, March 5 at 12:15-13:20 Friday, March 4 at 22:15-23:20 Eighth, 20:32.4 CBC Sports
Standing Cross Country 15-km Monday, March 7 at 12:15-14:00 Sunday, March 6 at 22:15-00:00 BRONZE, 49:27.8 CBC Sports
Standing Biathlon 10-km Tuesday, March 8 at 12:00-13:25 Monday, March 7 at 22:00-23:25 Sixth, 37:43.1 CBC Sports
Standing Biathlon 12.5-km Friday, March 11 at 12:20-13:30 Thursday, March 10 at 22:20-23:30 BRONZE 49:01 CBC Sports
Standing Cross Country 10-km Saturday, March 12 at 11:20-12:15 Friday, March 11 at 21:20-22:15 Seventh, 43:16.3 CBC Sports
Open Cross Country 4 x 2.5-kilometre relay Sunday, March 13 at 12:00 Saturday, March 12 at 22:00 Sixth, 30:24.7 CBC Sports

KEN BABEY (coach)
Para hockey

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Preliminaries vs. United States Saturday, March 5 at 13:05 Friday, March 4 at 23:05 5-0 L CBC Sports
Preliminaries vs. Korea Tuesday, March 8 at 13:05 Monday, March 7 at 23:05 6-0 W CBC Sports
Semifinals vs. Korea Friday March 11 at 12:05 Thursday, March 10 at 22:05 11-0 W CBC Sports
Gold Medal vs. United States Sunday, March 13 at 12:05 Saturday, March 12 at 22:05 SILVER
5-0 L
CBC Sports
  4
GOLD
8
SILVER
14
BRONZE

EMILY CLARK
Hockey – Women’s

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Round Robin vs. Switzerland Thursday, Feb.3 at 12:10 Wednesday, Feb.2 at 22:10 12-1 W CBC Sports
Round Robin vs. Finland Saturday, Feb. 5 at 12:10 Friday, Feb. 4 at 22:10 11-1 W
Clark 1 Assist
CBC Sports
Round Robin vs. ROC Monday, Feb. 7 at 12:10 Sunday, Feb. 6 at 22:10 6-1 W CBC Sports
Round Robin vs. United States Tuesday, Feb. 8 at 12:10 Monday, Feb. 7 at 22:10 4-2 W CBC Sports
Quarter-final vs. Sweden Friday, Feb. 11 at 21:10 Friday, Feb. 11 at 07:10 11-0 W
Clark 1 Goal
CBC Sports
Semifinal vs. Switzerland Monday, Feb. 14 at 12:10 Sunday, Feb. 13 at 22:10 10-3 W
Clark 1 Goal
CBC Sports
Gold Medal Game vs. United States Thursday, Feb. 17 at 12:10 Wednesday, Feb. 16 at 22:10 3-2 W
GOLD
CBC Sports

BEN COAKWELL
Bobsleigh – 4-person

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Heat 1 Heat begins Saturday, Feb. 19 at 09:30 Heat begins Friday, Feb. 18 at 19:30 58.38 seconds CBC Sports
Heat 2 Heat begins Saturday, Feb. 19 at 11:05 Heat begins Friday, Feb. 18 at 21:05 59.00 seconds
(1:57.38 total)
Currently 3rd
CBC Sports
Heat 3 Heat begins Sunday, Feb. 20 at 09:30 Heat begins Saturday, Feb. 19 at 19:30 58.44 seconds
(2:55.82 total)
CBC Sports
Heat 4 Heat begins Sunday, Feb. 20 at 11:20 Heat begins Saturday, Feb. 19 at 21:20 59.27 seconds
(3:55.09 total)
BRONZE
CBC Sports

ADAM CRACKNELL
Hockey – Men’s

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Round Robin vs. Germany Thursday, Feb. 10 at 21:10 Thursday, Feb. 10 at 07:10 5-1 W
Cracknell 1 Assist
CBC Sports
Round Robin vs. United States Saturday, Feb. 12 at 12:10 Friday, Feb. 11 at 22:10 4-2 L CBC Sports
Round Robin vs. China Sunday, Feb. 13 at 21:10 Sunday, Feb. 13 at 07:10 5-0 W CBC Sports
Qualification Round vs. China Tuesday, Feb. 15 at 21:10 Tuesday, Feb. 15 at 07:10 7-2 W CBC Sports
Quarter-final vs. Sweden Wednesday, Feb. 16 at 21:30 Wednesday, Feb. 16 at 07:30 2-0 L CBC Sports

GRAEME FISH
Speed Skating – Long Track

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Men’s 10,000-metre Friday, Feb. 11 16:00-17:55 Friday, Feb. 11 02:00-03:55 12:58.80 seconds
Sixth
CBC Sports

MARSHA HUDEY
Speed Skating – Long Track

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Women’s 500-metre Sunday, Feb. 13 at 21:56-22:37 Sunday, Feb. 13 at 07:56-08:37 38.79 seconds, 21st CBC Sports

MARK MCMORRIS
Snowboard – Big Air and Slopestyle

Competition Local Beijing Time Sask Time Results Watch
Slopestyle Qualification Runs 1 and 2 Sunday, Feb. 6 at 12:30-14:32 Saturday, Feb. 5 at 22:30-Sunday, Feb. 6 at 00:32 83.30, 2nd, Advances to Final CBC Sports
Slopestyle Final Runs 1, 2 and 3 Monday, Feb. 7 at 12:00-13:19 Sunday, Feb. 6 at 22:00-23:19 88.53 points
BRONZE
CBC Sports
Big Air Qualification Runs 1 and 2 Monday, Feb. 14 at 13:30-15:45 Sunday, Feb. 13 at 23:30-Monday, Feb. 14 at 01:45 147.25 points, Eighth
Advances to final
CBC Sports
Big Air Final Runs 1, 2 and 3 Tuesday, Feb. 15 at 13:00-14:05 Monday, Feb. 14 at 23:00-Tuesday, Feb. 15 at 00:05 113.75 points, 10th CBC Sports
%d bloggers like this: