Tokyo 2020

  7
GOLD
6
SILVER
11
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
JENNY GILBERT Softball Women’s – Outfield Saskatoon BRONZE
ANICKA NEWELL Athletics Women’s Pole Vault Saskatoon NM in final
COLE PRATT Swimming Men’s 100m Backstroke Regina 26th
KENZIE PRIDDELL Artistic Swimming Women’s Team (Alternate) Regina 6th (Did not compete)
TAMMARA THIBEAULT Boxing Women’s 75kg Middleweight Regina 5th
RYLAN WIENS Diving Men’s 10m Platform Pike Lake 19th
KELSEY WOG Swimming Women’s 100m, 200m Breaststroke Regina 100m 23rd, 200m 16th

COACHES

Name Sport Hometown
LISA BORGERSON Women’s Shooting Rockglen
MARY CARROLL Men’s Diving – 10m Platform (Rylan Wiens) Saskatoon
LISA THOMAIDIS Women’s Basketball Saskatoon

SUPPORT STAFF

Name Sport Hometown
GRAHAM OLSON Swimming – Video Analyst Saskatoon
RHONDA SHISHKIN Women’s Basketball – Physiotherapist Saskatoon

OFFICIALS

Name Sport Hometown
CHANTAL BOUDREAU Women’s Soccer Regina
 
  5
GOLD
10
SILVER
6
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
NIKITA ENS Para swimming (SM4/S3) Women’s 150 IM, 100M Freestyle, 50M Backstroke Meadow Lake *150 IM – DNA,100M Freestyle – 9th, 50M Backstroke – DNA
JESSICA FROTTEN Para athletics (T54) Women’s 400M, 800M, 1500M, 4×100 Relay Whitehorse/Regina 400M – 8th, 800M – DNA, 1500M – DNA, 4 X 100M Relay – DNA
NIK GONCIN Wheelchair Basketball Men’s Regina 8th
JULIE KOZUN Sitting Volleyball Women’s – Attacker Melfort 4th
SHELBY NEWKIRK Para swimming (S6/7) Women’s 50M Freestyle, 100M Freestyle, 100M Backstroke Saskatoon *50M Freestyle – 9th, *100M Backstroke – 4th, 100M Freestyle – DNA
GARRET OSTEPCHUK Wheelchair Basketball Men’s Regina 8th
RYAN ROUSELL Wheelchair Fencing Men’s Sabre, Epee Asquith Sabre – DNA, Epee – DNA
KEELY SHAW Para cycling (C4) Women’s 3000M Individual Pursuit, Time Trials, Road Race Midale 3000M Individual Pursuit – BRONZE, Time Trials – 4th, Road Race – 13th

*Canadian Record

COACHES

Name Sport Hometown
FRANK GAUDET Para badminton Regina
ERIC KRAMER Para swimming Saskatoon
CARLA NICHOLLS Para athletics Broadview
JOHN WETZSTEIN Para rowing Regina

SUPPORT STAFF

Name Sport Hometown
LYNN SEGUIN Wheelchair Fencing Saskatoon
MARJ WALTON Para swimming Regina

OFFICIALS

Name Sport Hometown
LOUISE ASHCROFT Sitting Volleyball (classifier) Regina
JULIE BAKKE Wheelchair Rugby (classifier) Saskatoon
RYAN GAUDET Wheelchair Rugby Bellevue
SHEILA GUENTHER Para swimming Regina
LAUNEL SCOTT Goalball Saskatoon
CHRIS SHORE Wheelchair Rugby Regina
%d bloggers like this: