Seoul 1988

  3
GOLD
2
SILVER
5
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
GRANT CONNELL Tennis Men’s Doubles, Singles Regina Doubles- T17, Singles – T17
DEBRA COVEY-BARNETT Field Hockey Women’s Team Biggar 6th
CYPRIAN ENWEANI Athletics Men’s 4x100m Relay, 200m Saskatoon 4x100m Relay – 7th, 200m – 9th
JOHN GRAHAM Athletics Men’s 400m, 4x400m Relay Regina 400m – 15th, 4x400m Relay – 15th
CAREY NELSON Athletics Men’s 5000m Saskatoon 42th
JAMES ROZON Gymnastics – Artistic Men’s Team Saskatoon 9th
GINA SMITH Equestrian – Dressage Mixed Individual, Mixed Team Saskatoon Individual – 12th, Team – BRONZE
LYNN WILLIAMS (KANUKA) Athletics Women’s 1500m, 3000m Regina 1500m – 5th, 3000m – 8th
 
  55
GOLD
42
SILVER
55
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
ARNOLD BOLDT Para athletics Men’s High Jump, Long Jump Osler High Jump – GOLD, long Jump – SILVER
CLAYTON GEREIN Para athletics Men’s (1B) 400m, 800m, 1500m, 5000m, Marathon Pilot Butte 400m – GOLD, 800m – GOLD, 1500m – SILVER, 5000m – GOLD, Marathon – BRONZE
HEATHER KUTTAI Shooting Para sport Mixed Air Pistol Team Open, Women’s Air Rifle Kneeling, Air Rifle Prone, Air Pistol, Air Rifle 3 Positions, Air Rifle Standing Battleford Mixed Air Pistol Team Open – SILVER, Women’s Air Rifle Kneeling – 12th, Air Rifle Prone – 7th, Air Pistol – SILVER, Air Rifle 3 Positions – 8th, Air Rifle Standing – 6th
STEWART MCKEOWN Para athletics Men’s Shot Put, Discus Throw Cutknife Shot Put – BRONZE, Discus Throw – SILVER
RICK REELIE Para athletics Men’s (1B) Shot Put, Discus Throw, Javelin Saskatoon Shot Put – GOLD, Discus Throw – GOLD, Javelin – GOLD
RICHARD SCHELL Shooting Para sport Mixed Air Pistol Team Open, Mixed Air Rifle Prone (2-6), Men’s Air Pistol, Mixed Air Rifle 3 Positions Team, Men’s Air Rifle 3 Positions, Mixed Air Rifle Standing Team, Mixed Air Rifle Kneeling Team, Mixed Air Rifle Prone Team, Men’s Air Rifle Kneeling Kerrobert Mixed Air Pistol Team Open –SILVER, Mixed Air Rifle Prone (2-6) – 21st, Men’s Air Pistol – 19th, Mixed Air Rifle 3 Positions Team – 8th, Men’s Air Rifle 3 Positions – 24th, Mixed Air Rifle Standing Team – 9th, Mixed Air Rifle Kneeling Team – 4th, Mixed Air Rifle Prone Team – 4th, Men’s Air Rifle Kneeling – 22th
DARYL STUBEL Para athletics Men’s (1B) 100m, 200m, 400m Regina 100m – 4th, 200m – did not advance to final, 400m 1B – SILVER
LYNETTE WILDEMAN Para athletics Women’s (A6A8A9L4) 100 m, 200m 100m – BRONZE, 200m – BRONZE
%d bloggers like this: