Atlanta 1996

  3
GOLD
11
SILVER
8
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
ROD BOLL Shooting Men’s Double Trap Fillmore 19th
JASON CASWELL Shooting Men’s Skeet Saskatoon 53th
GRANT CONNELL Tennis Men’s Doubles Regina 9th
JACQUES DALMA LANDRY Cycling Men’s Individual Road Race Saskatoon 88th
NANCY JEWITT-FILTEAU Judo Women’s Heavyweight (+78kg) Swift Current 9th
KERRI BUCHBERGER-KENDZIORA Volleyball – Indoor Women’s Langenburg 9th
CORRINA KENNEDY Canoe-Kayak – Sprint Women’s K-2 500m, K-4 500m Saskatoon K-2 500m – 5th, K-4 500m – 5th
LORI MUNDT Volleyball – Indoor Women’s Yorkton 9th
CAREY NELSON Athletics Men’s Marathon Saskatoon 35th
KIRK REYNOLDS Shooting Men’s Double Trap Outlook 12th
ANDREA SCHWARTZ Swimming Women’s 4x200m Freestyle, 200m Butterfly, 400m Freestyle Regina 4x200m Freestyle – 5th, 200m Butterfly – 15th, 400m Freestyle – 20th
GINA SMITH Equestrian – Dressage Mixed Individual, Mixed Team Saskatoon Individual – 46th, Team – 10th
TOSHA TSANG Rowing Women’s Coxed Eight Saskatoon SILVER
LADONNA WATKINS Athletics Women’s 4x100m Relay, 400m Regina 4x100m Relay – 13th, 400m – 23rd

COACH

Name Sport Hometown
BRENDA STANIFORTH Softball – Women’s Team Assistant Coach Lashburn

SUPPORT STAFF

Name Sport Hometown
CHUCK ARMSTRONG Canadian Medical Team – Physiotherapist Saskatoon
ANN SCHULMAN Swimming – Team Leader Saskatoon
 
  24
GOLD
21
SILVER
24
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
COLLETTE BOURGONJE Para athletics Women’s (T52) 200m, 100m, 400m, Marathon, 800m Porcupine Plain Women’s 200m – BRONZE, 100m – BRONZE, 400m – 8th, Marathon – 5th, 800m – 6th
CLAYTON GEREIN Para athletics Men’s (T51) Marathon, 5000m, 1500m, 800m Pilot Butte Marathon – SILVER, 5000m – GOLD, 1500m – BRONZE, 800m – didn’t qualify for finals
BRUCE HEIDT Shooting Para sport Mixed (SH2) Air Rifle Standing, Air Rifle Prone, Air Rifle 3×40 Regina Air Rifle Standing – 10th, Air Rifle Prone – 15th, Air Rifle 3×40 – 12th
STEWART MCKEOWN Wheelchair Basketball Men’s Cutknife 5th
RICK REELIE Para athletics  Men’s (T51) 800m, 400m, 200m Saskatoon Men’s (T51) 800m – 6th, 400m – DNF, 200m – DQ
ALLAN SEMENIUK Wheelchair Rugby  Mixed Saskatoon SILVER
DARYL STUBEL Wheelchair Rugby  Mixed Regina SILVER
%d bloggers like this: