Athens 2004

  3
GOLD
6
SILVER
3
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
CAMERON BAERG Rowing Men’s Coxless Four Saskatoon SILVER
NICOLE CARGILL Synchronized Swimming Women’s Team Regina 5th
ERIN CUMPSTONE Softball Women’s – Catcher Saskatoon 5th
RACHELLE DEJONG Rowing Alternate Saskatoon
RILEY JANES Swimming Men’s Freestyle Relay 4x100m, Medley Relay 4x100m Saskatoon Freestyle Relay 4x100m – 9th, Medley Relay 4x100m – 10th
BRIAN JOHNS Swimming Men’s Freestyle Relay 4x200m, Individual Medley 400m, Individual Medley 200m Regina Freestyle Relay 4x200m – 5th, Individual Medley 400m – 15th, Individual Medley 200m – 28th
RHIANNON LEIER Swimming Women’s Breaststroke 100m Regina 12th
MIKE MINTENKO Swimming Men’s Freestyle Relay 4x100m, Medley Relay 4x100m, Butterfly 100m Moose Jaw Men’s Freestyle Relay 4x100m – 9th, Medley Relay 4x100m – 10th, Butterfly 100m – 12th
JAKE WETZEL Rowing Men’s Coxless Four Saskatoon SILVER
VIOLA YANIK Wrestling Women’s 63 kg Saskatoon 5th

COACHES

Name Sport Hometown
TODD HINDS Wrestling Saskatoon
NOREEN MURPHY Softball – Women’s Assistant Coach Saskatoon

SUPPORT STAFF

Name Sport Hometown
CONNIE BURTON Massage Therapist
GEORGE GOFF Boxing – Team Leader Regina
SHERRY GROSS Massage Therapist
LIZ HARRISON Physiotherapist
LORNE LASUITA Administration Services Officer – Village Operations Regina

OTHER

Name Sport Hometown
RYAN FLANNIGAN Archery – Youth Ambassador Prince Albert

OFFICIALS

Name Sport Hometown
PAT FIACCO Boxing Regina
SANDY ROBERTS Synchronized Swimming Swift Current
 
  28
GOLD
19
SILVER
25
BRONZE

ATHLETES

Name Sport Event/Position Hometown Results
AMY ALSOP Goalball Women’s Saskatoon GOLD
MIKE BACON Wheelchair Rugby Mixed Saskatoon SILVER
LISA FRANKS Para athletics Women’s (T52) 200m, 400m Moose Jaw 200m – GOLD, 400m – GOLD
CLAYTON GEREIN Para athletics Men’s (T52) 1500m, 5000m, Marathon Pilot Butte Men’s (T52) 1500m – 4th, 5000m – 5th, Marathon – BRONZE
BRUCE HEIDT Shooting Para sport Mixed (SH2) Air Rifle Standing, Mixed Air Rifle Prone Regina Mixed Air Rifle Standing – 14th, Mixed Air Rifle Prone – 10th
RICK REELIE Para athletics Men’s (T52) 800m, 1500m, 5000m Saskatoon 800m – 6th, 1500m – 7th, 5000m – 6th
ALLAN SEMENIUK Wheelchair Rugby Mixed Saskatoon SILVER
KAREN VAN NEST * Shooting Para sport Mixed (SH1) Sport Pistol, Women’s Air Pistol Mississauga, ON Mixed Sport Pistol – 17th, Women’s Air Pistol – 5th

* Lived and trained in Saskatchewan

%d bloggers like this: